Můj příběh

Jmenuji se Klára Domlátilová, jsem arteterapeutka, průvodkyně meditacemi a léčivým malováním. Pomáhám lidem žít udržitelným životním stylem, překonávat jejich naučené Musím (makat a vše zvládnout) a objevovat přirozené Můžu (žít svůj život ze své niterné touhy).

Od malička jsem se ráda starala o ostatní, ale víc než třicet let mi trvalo, naučit se to dělat vyváženě, nezapomínat u toho na sebe.

Pamatuji si svůj první letní tábor, dostala jsem diplom za to, jak jsem nebyla celou dobu k nalezení. Pomáhala jsem většinu času v domku pro nejmenší hledat a uklízet věci své šestileté sestřičce.

Mou další dětskou láskou bylo malování, nebála jsem se velkých formátů a pestrých barev, rozmáchle jsem zaznamenávala své vize a paní učitelku v lidušce jsem omračovala propracovanými abstraktními obrazy už v sedmi letech.

Do třetice si z dětství až do své současné praxe nesu umění meditovat. Naučila jsem se to, když jsem nemohla spát. Mívala jsem noční můry a pak strachy znovu usnout. Tehdy jsem se naučila vypínat svou uštvanou mysl. Zjistila jsem, že za myšlenkami je stav, kdy já jsem vším a všechno je mnou.

Tehdy jsem ho brala jako prima kamaráda na usnutí, až později jsem zjistila, že se mu říká Jednota. V dospělosti jsem strávila desítky hodin zklidňováním, abych ten stav mohla zažívat znovu. Paradox k pousmání.

Moudrými jsme už byli, teď, jak se k tomu vrátit.

Meditace se ve škole neučily, tak jsem rozvíjela výtvarnou tvorbu. Postupem školní docházky a jejích metod jsem přicházela o tu neochvějnou dětskou sebedůvěru. Z malování se stalo Musím a vytratilo se z něj svobodné Můžu.

Po gymplu jsem si vybrala studium architektury, prestiž oboru převážila nad pocitem, že to není pro mě. Po bakaláři jsem to pochopila a vystudovala dějiny umění, ale do akademického prostředí jsem také úplně nezapadla. Diplomovala jsem První knihou badatele v umění - průvodcem po zákoutích moderního umění pro děti a začala jsem dělat lektorku vzdělávacích programů v galeriích.

Během deseti let intenzivní praxe v galerijní pedagogice jsem získala spoustu zkušeností v práci s lidmi, bavilo mě provázet děti i dospělé světem umění, viděla jsem, jak to obohacuje je i mne. Jsem za tu krásnou i když náročnou dobu vděčná.

Měla jsem možnost pracovat v předních galeriích jako DOX, Národní galerie, Galerie Rudolfinum nebo GASK a na skvělých projektech PLAY a Máš umělecké střevo? Přestože jsem se v lektoringu dostala na profesní vrchol, čím dál tím víc mě to táhlo ještě o kus dál. Chtěla jsem míň vysvětlovat a víc naslouchat, co v umění děti i dospělí vidí, jak se v obrazech a sochách zrcadlí jejich duše.

Zápřah všech těch let, kdy jsem poletovala z jedné galerie do druhé, abych se uživila, narážela na hranice malého českého rybníčku i nedostatek peněz v kultuře, byl ale čím dál tím citelnější na úrovni mé životní energie. Dávala jsem ze sebe maximum, ale energie se mi vracela zpět jen omezeně.

Zatoužila jsem se postavit na vlastní nohy...

...a také za vlastní pohled na výtvarné umění. V roce 2014 jsem spoluzaložila školu umění a seberozvoje Artual. Začalo mě zajímat, jak si malováním pomoct ke klidu mysli, nastoupila jsem do dvouletého výcviku v arteterapii a artefiletice (seberozvoj skrze umění).

V Artualu jsem rozvíjela to, co se do galerijního prostředí úplně nehodilo - malování mandal, kurzy na podporu kreativity, kreslení pravou hemisférou. Zpětně vidím, jak jsem se tím pomalu dostávala tam, kde jsem dnes, do oblastí, kde se propojuje výtvarná tvorba, práce s myslí a duchovno.

Vedení školy Artual jsem musela opustit, narazila jsem, jako už tolikrát v životě na to, že víc pomáhám druhým než se starám o sebe. Odmítla jsem také vysněnou nabídku, která po letech přišla v galerijním prostředí vést sekci vzdělávání v prestižní pražské galerii. Definitivně mi došlo, že mé sny jsou už jinde. Jenže jsem zjistila, že nemám sílu je uskutečnit.

Prohlubovaly se u mě psychosomatické problémy od chronické únavy, zánětů až po neplodnost. Pochopila jsem, že musím napřed masivně podpořit sama sebe.

Ze všech terapií, kterými jsem kdy prošla mi nejvíce pomohla změna stravy, meditace a léčivé malování. Začala jsem se léčit jídlem, ubrala cukr, lepek a postupně překopala jídelníček úplně.

Vrátila jsem se už po několikáté k meditacím. Techniky práce s myslí od Terezy Kramerové mi pomohly meditování dostat víc do těla a Somatic experiencing mě naučilo, jak léčivé vizualizace používat v běžném denním životě.

Navázala jsem na to, co jsem uměla už od dětství a nápady na imaginativní meditace se začaly zase objevovat samy. Začala jsem je zaznamenávat a propojovat s léčivým malováním. Tak vznikl online kurz Otevřená životu i minikurz Netlač řeku, teče sama a noří se postupně další a další Artemeditace.

Dostala jsem se z vyčerpání a destruktivních vzorců Musím (všechno zvládnout podle toho, jak se to ode mě čeká) a nalezla jsem svobodné Můžu (jít vlastní cestou, i když se ostatní dívají).

V tomto bodě mi snad nejvíc pomohlo malování. Našla jsem v něm znovu svůj léčivý zdroj, který tam byl ukotven už v dětství jako u mnoha lidí. Ve svých obrazech jsem dokázala najít cestu z krize a podporu pro naplňování svých snů a vizí.

Postavit se skutečně na vlastní nohy mi pomohla Stáňa Stiborová. Když jsem poprvé četla její slogan Žijte život, ze kterého si nemusíte brát dovolenou. Věděla jsem, že to opravdu potřebuji. Konečně dokázat dávat a přijímat vyváženě. Pomohla mi založit blog a web a najít cestu, jak k vám dostat to, co mi dává v životě smysl a zároveň to skvěle umím.

Od roku 2017 s vámi sdílím svou cestu na blogu, články věnuji arteterapii, ale i své dlouhé pouti za miminkem nebo léčení jídlem. Vytvořila jsem pro Vás eBooky, online kurzy a meditace a opět se se mnou můžete potkat naživo v Artualu na workshopech a individuální arteterapii.

Zvu Vás do svého světa

Můj současný svět je propojením meditací, malování a udržitelného životního stylu. Zpomalení, dobíjení energie skrze naše vnitřní zdroje. Vyvážené braní a dávání. Cesta od Musím k Můžu.

Jsem vděčná, že vás má práce oslovuje. Díky vám ji mohu dělat. Jsem vděčná, že dávám energii a vy mi ji svými nadšenými reakcemi dáváte zpátky! Děkuji vám za to z celého srdce!

  • Klára se narodila v roce 1984 v Praze.
  • Po gymnáziu vystudovala architekturu a dějiny umění.
  • Deset let lektorovala pro přední české galerie (NG, DOX, Rudolfinum)
  • Studium si doplnila o dvouletý akreditovaný výcvik arteterapie.
  • Teď skrze výtvarné umění pomáhá ženám nacházet sama sebe.

Co si počít, když počít nejde? Nevíte? Stáhněte si eBook ZDARMA.