Můj příběh

Jmenuji se Klára Domlátilová, jsem průvodkyně na cestě k dítěti, arteterapeutka a po deseti letech čekání také máma.

Na cestě za miminkem jsem zažila situace, kdy jsem padala na ústa a už nevěděla kudy dál. Prošla jsem mnoho metod pro podporu otěhotnění od cvičení pánevního dna, změny stravy, čínské medicíny přes psychoterapii až po IVF.

Byly chvíle, kdy jsem myslela, že se z toho koloběhu očekávání a zklamávání skutečně zblázním. Přesto mě každá z těchto zkoušek posílila a já jsem jí prošla a dnes jsem mámou.

A hlavně mám dost energie, psychické stability a fyzické síly se postavit výzvám, které mateřství přináší a zároveň tu být pro vás. Vděčím za to celé té době čekání na miminko, kterou jsem proměnila v cestu sama k sobě.

Potíže s otěhotněním mají vždy hlubší kořeny. Pojďme se na ně podívat na mém příběhu.

Jak funguje psychosomatika jsem prvně zakusila sama na sobě. V pětadvaceti jsem byla vyčerpaná životem a chronicky nemocná na mnoha úrovních. 

Pokud bych dál jela ve stejných kolejích, zřejmě už bych tu dnes nebyla.

Od malička jsem byla nervák, jen to na mně nebylo vidět. Chtěla jsem se zavděčit tátovi, být chytrá, vzorná a dokonalá holčička. Stresy z toho, že to nezvládnu, jsem považovala za normální a emoce s nimi spojené jsem si nechávala pro sebe. Nechtěla jsem jimi nikoho obtěžovat.

Už na základce jsem trpěla chronickými záněty průdušek, silným astmatem a alergiemi. Dnes vím, že moje dýchací problémy spouštěl nepřiměřený stres. Na buněčné úrovni jsem si tím připravovala živnou půdu pro rozvoj dalších psychosomatických onemocnění, které měly teprve přijít.

Naplno se mé podlomené zdraví projevilo po dvacítce, kdy můj tatínek dobrovolně odešel z tohoto světa. Jeho naprosto nečekaný krok mě rozsekal psychicky i fyzicky. Ztratila jsem důvěru v život jako takový.

Dva roky poté jsem měla rozhašené trávení, reflux, střídavé zácpy a průjmy. Přidaly se úporné kvasinkové infekce a záněty močových cest. Bolela mě páteř a klouby. Hodiny a hodiny fyzioterapie nepomáhaly.

Cítila jsem se nemocná, stará a beznadějná. Bylo mi pětadvacet.

Nevěděla jsem, co s tím. A nevěděli to ani lékaři. Všechny moje potíže označily jako funkční, z jejich pohledu neléčitelné.

Klasická medicína mě tehdy neskutečně zklamala. Nevěděla jsem na koho jiného se obrátit, což ještě přililo vodu na mlýn mým depresím a vážným úzkostným stavům. Žila jsem v pocitu oběti a nesnášela jsem sama sebe, svou rozloženou mysl a ještě víc své nemocné tělo.

Ocitla jsem se na pomyslném dně, ale možnost se od něj odrazit se objevila ještě o pár let později.

Ne, nestal se zázrak. Naopak.

Definitivní zlom přišel, když jsme s mým mužem zjistili, že nemohu otěhotnět. Lékaři opět nepřišli na žádnou chybu u mě ani u něj. A diagnóza? Funkční neplodnost. Význam slova funkční už jsem ale znala.

Vzala jsem konečně zodpovědnost za své zdraví do svých rukou. Udělám pro sebe vše, co bude v mých silách, aby se moje tělo vrátilo do rovnováhy. A pak děj se vůle boží.

Změnila jsem od základu svůj jídelníček. Nasadila jsem protizánětlivou - protikvasinkovou dietu. Znamenalo to vynechat můj oblíbený cukr, ale i mléko a lepek. Ale vyplatilo se to.

Během několika týdnů na dietě se mi vrátilo tolik životní energie, kolik jsem pociťovala naposledy v útlém dětství. Opustily mě kvasinkové infekce i chronické záněty nosohltanu. Zlepšily se mi vlasy i klouby.

Neuvěřitelné. To všechno jen z jídla.

Ale mně to nestačilo.

Vzala jsem to jako příležitost odrazit se ode dna i psychicky. Našla jsem oporu v arteterapii - terapii malováním, které mi bylo od dětství blízké. Vrhla jsem se do arteterapie naplno a udělala si odborný výcvik.

Obrovskou sílu a vhled do mé situace mi dala metoda práce s myslí a tělem Somatic experiencing. Začala jsem tyto meditace vedené do těla kombinovat s kreslením a naučila se relaxovat svou chronicky přetíženou nervovou soustavu.

Nešlo to samo, staré mentální programy se nechtěly vzdát a ještě teď se občas vynoří. Ale už vím, jak s nimi zacházet a jak se mít i s nimi ráda.
Mám paletu možností, jak o sebe pečovat po fyzické i psychické stránce.

A tu chci nabídnout i vám. 

Jdu do toho s vámi

V nabídce mých služeb najdete to nejlepší, co jsem na své cestě za zdravím a za miminkem našla. Tři pilíře.

Jíst. Meditovat. Malovat.

  • Jíst výživné a opravdové jídlo bez zbytečného cukru, přídavků a prozánětlivých látek.
  • Meditovat, vést pozornost z mysli do těla a programovat ho na plné zdraví.
  • Malovat, relaxovat a dozvídat se z obrázků o stavu své mysli.

Rozhlédněte se v nabídce mých služeb po takovém způsobu, který sedí zrovna vám. Kdybyste tápali a nevěděli, odkud to vzít, ozvěte se a proberme to společně na terapeutické konzultaci.

Vaše Klára

PS: Jen pro úplnost, na medicínu jsem nezanevřela. Když uznám, že jídlem, meditacemi ani malováním na něco nestačím, nechám si pomoct. A podpořím v tom i vás.

Věřím, že pro každého je v každé chvíli jeho cesta správná. Pro nás začala přicházet v úvahu medicínská cesta až po osmi letech. Podpořeno kvalitní výživou, meditacemi a arteterapií to nakonec vyšlo. Po roce procedur na IVF klinice jsem byla těhotná. A na Vánoce 2021 se nám narodil Viktor. Přesně po deseti letech od těch Vánoc, kdy jsme si řekli, že chceme miminko.

Pojďme společně najít tu vaši cestu k miminku.

  • Narodila jsem se v roce 1984 v Praze.
  • Po gymnáziu jsem vystudovala architekturu (Bc.) a dějiny umění (Mgr.).
  • Deset let jsem lektorovala pro přední české galerie (NG, DOX, Rudolfinum).
  • Založila jsem s přáteli prostor pro umění a terapii Artual.
  • Studium jsem si doplnila o dvouletý akreditovaný výcvik arteterapie.
  • Stala jsem se členkou České arteterapeutické asociace.
  • Vzdělávám se v energetické práci a vše zkouším v první řadě sama na sobě.

Co si počít, když počít nejde? Nevíte? Stáhněte si eBook ZDARMA.