Můj příběh

 

Jmenuji se Klára Domlátilová, jsem průvodkyně životní očistou a certifikovaná arteterapeutka. Vytvořila jsem Čistírnu těla i mysli, kde vás inspiruji, čím krmit své tělo a svou mysl, abyste se uzdravovali ze svých psychosomatických neduhů.

Jak funguje psychosomatika jsem prvně zakusila sama na sobě. V pětadvaceti jsem byla vyčerpaná životem a chronicky nemocná na mnoha úrovních. 

Pokud bych dál jela ve stejných kolejích, zřejmě už bych tu dnes nebyla.

Od malička jsem byla nervák, jen to na mně nebylo vidět. Chtěla jsem se zavděčit tátovi, být chytrá, vzorná a dokonalá holčička. Stresy z toho, že to nezvládnu, jsem považovala za normální a emoce s nimi spojené jsem si nechávala pro sebe. Nechtěla jsem jimi nikoho obtěžovat.

Už na základce jsem trpěla chronickými záněty průdušek, silným astmatem a alergiemi. Dnes vím, že moje dýchací problémy spouštěl nepřiměřený stres. Na buněčné úrovni jsem si tím připravovala živnou půdu pro rozvoj dalších psychosomatických onemocnění, které měly teprve přijít.

Naplno se mé podlomené zdraví projevilo po dvacítce, kdy můj tatínek dobrovolně odešel z tohoto světa. Jeho naprosto nečekaný krok mě rozsekal psychicky i fyzicky. Ztratila jsem důvěru v život jako takový.

Dva roky poté jsem měla rozhašené trávení, reflux, střídavé zácpy a průjmy. Přidaly se úporné kvasinkové infekce a záněty močových cest. Bolela mě páteř a klouby. Hodiny a hodiny fyzioterapie nepomáhaly.

Cítila jsem se nemocná, stará a beznadějná. Bylo mi pětadvacet.

Nevěděla jsem, co s tím. A nevěděli to ani lékaři. Všechny moje potíže označily jako funkční, z jejich pohledu neléčitelné.

Klasická medicína mě tehdy neskutečně zklamala. Nevěděla jsem na koho jiného se obrátit, což ještě přililo vodu na mlýn mým depresím a vážným úzkostným stavům. Žila jsem v pocitu oběti a nesnášela jsem sama sebe, svou rozloženou mysl a ještě víc své nemocné tělo.

Ocitla jsem se na pomyslném dně, ale možnost se od něj odrazit se objevila ještě o pár let později.

Ne, nestal se zázrak. Naopak.

Definitivní zlom přišel, když jsme s mým mužem zjistili, že nemohu otěhotnět. Lékaři opět nepřišli na žádnou chybu u mě ani u něj. A diagnóza? Funkční neplodnost. Význam slova funkční už jsem ale znala.

Vzala jsem konečně zodpovědnost za své zdraví do svých rukou. Udělám pro sebe vše, co bude v mých silách, aby se moje tělo vrátilo do rovnováhy. A pak děj se vůle boží.

Změnila jsem od základu svůj jídelníček. Nasadila jsem protizánětlivou - protikvasinkovou dietu. Znamenalo to vynechat můj oblíbený cukr, ale i mléko, pečivo a přílohy. Ale vyplatilo se to.

Během několika týdnů na dietě se mi vrátilo tolik životní energie, kolik jsem pociťovala naposledy v útlém dětství. Opustily mě kvasinkové infekce i chronické záněty nosohltanu. Zlepšily se mi vlasy i klouby.

Neuvěřitelné. To všechno jen z jídla.

Ale mně to nestačilo.

Vzala jsem to jako příležitost odrazit se ode dna i psychicky. Našla jsem oporu v arteterapii - terapii malováním, které mi bylo od dětství blízké. Vrhla jsem se do arteterapie naplno a udělala si odborný výcvik.

Obrovskou sílu a vhled do mé situace mi dala metoda práce s myslí a tělem Somatic experiencing. Začala jsem tyto meditace vedené do těla kombinovat s kreslením a naučila se relaxovat svou chronicky přetíženou nervovou soustavu.

Nešlo to samo, staré mentální programy se nechtěly vzdát a ještě teď se občas vynoří. Ale už vím, jak s nimi zacházet a jak se mít i s nimi ráda.
Mám paletu možností, jak o sebe pečovat po fyzické i psychické stránce.

A tu chci nabídnout i vám. 

Čistírna těla i mysli

V mojí Čistírně těla i mysli najdete to nejlepší, co jsem na své cestě za zdravím našla. Tři pilíře.

Jíst. Meditovat. Malovat.

Jíst opravdové jídlo bez zbytečného cukru, přídavků a prozánětlivých látek.

Meditovat, vést pozornost z mysli do těla a programovat ho na plné zdraví.

Malovat, relaxovat a dozvídat se z obrázků o stavu své mysli.

Rozhlédněte se v Čistírně po takovém způsobu, který sedí zrovna vám. Vezměte to od těla nebo od mysli, obojí se nakonec potká.

Kdybyste tápali a nevěděli, jak kloubit své tělo a mysl dohromady, ozvěte se a proberme to společně na celostní konzultaci.

Vaše Klára

PS: Jen pro úplnost, na medicínu jsem nezanevřela. Když uznám, že jídlem, meditacemi ani malováním na něco nestačím, nechám si pomoct. A doporučím to i vám. To dá rozum...

  • Narodila jsem se v roce 1984 v Praze.
  • Po gymnáziu jsem vystudovala architekturu a dějiny umění.
  • Deset let jsem lektorovala pro přední české galerie (NG, DOX, Rudolfinum).
  • Založila jsem s přáteli prostor pro umění a terapii Artual.
  • Studium jsem si doplnila o dvouletý akreditovaný výcvik arteterapie.
  • Stala jsem se členkou České arteterapeutické asociace.
  • O psychosomatice se stále učím z knih a kurzů a vše zkouším na sobě.

Co si počít, když počít nejde? Nevíte? Stáhněte si eBook ZDARMA.