K čemu nám bylo 10 let cesty k miminku

Jsem zpět. Zpět z mateřské dovolené, která žádnou dovolenou není. Rodičovství je velká jízda, která mi otevírá oči. Zpětně přemýšlím o naší desetileté cestě za dítětem jako nad rozumně dlouhou průpravou pro mateřství. Najednou do sebe všechno tak nějak zapadá.

K čemu nám bylo 10 let cesty k miminku?

Celé ty roky seberozvoje, šťourání se v sobě a zdánlivě neplodného počínání, se ukazují jako skvělá průprava pro výzvy rodičovství. Zúročuje se nám hlavně schopnost

  • o sebe pečovat v náročném období
  • komunikovat spolu o nepopulárních tématech
  • říkat si o pomoc i někomu dalšímu
  • nelpět na představách, co by jak mělo být

Náročná období v životě jsou jako spojené nádoby.

podcast o těhotnění

Období těhotnění nebo spíš netěhotnění pro nás není pasé jen proto, že máme dítě. Zdá se, že průchod neplodností představuje jednu z nejdůležitějších zkušeností našich dosavadních životů a vůbec nejcennější období našeho partnerství. Už proto chceme naši zkušenost sdílet s lidmi, kteří cestu k dítěti právě teď jdou.

Možná jste to dnes vy.

Možná už nevidíte světlo na konci tunelu. Už je pro vás cesta vyčerpávající a postrádá smysl. Možná byste to už nejraději zabalili. Možná máte pocit, že není metody, kterou jste nezkusili. Věřte, že tak jsme to vnímali několik let. Přesto zpětně vidím, že vždy jsme dokázali něco změnit, především postoj a úhel pohledu. Teprve pak se otevřel prostor pro zázraky.

Tyto úvahy mě pohnuly k tomu začít natáčet rozhovory s lidmi, kteří neplodností prochází nebo procházeli. Ať našli nebo nachází jakákoli řešení, mluvíme společně o nich a předáváme je dál. Ukazujeme různé přístupy k netěhotnění. Vidím, že téma neplodnosti je ještě pořád ve společnosti málo uchopené a málo diskutované a hodlám to změnit.

Pojďme se o cestách k dítěti bavit ze skutečné hloubky a z osobní zkušenosti.

Jinak budeme mít stále pocit, že to, co řeším já, neřeší nikdo jiný na světě. Zabydlíme se v tom, že nám nejen nikdo nemůže pomoct ale ani o tom s nikým nemůžeme mluvit. Vlezeme si do pozice oběti a ta nevede k životu vlastnímu, natož k tomu novému.

Je úplně pochopitelné, že ne v každé chvíli chceme o dané fázi cesty za dítětem s někým mluvit, znám to z vlastní zkušenosti a naprosto to respektuji. Pokud jste dnes vy v té fázi, je to v pořádku, můžete si jen poslechnout, co prožil někdo jiný a nepřipadat si v tom tak sami.

podcast těhotenství

O čem je podcast O těhotnění?

Je o rozličných přístupech, které po cestě k dítěti nacházíme.

  • Je o přirozeném početí, o zázraku, o IVF a o adopci.
  • Je o cestě těla a o cestě mysli.
  • Je o plození projektů, protože nejen dítě může být plodem našeho života.

Jsou to historky plné zvratů, dramat, nadějí, zklamání ale také humoru. Věřím, že vám pomohou projít očistcem a vyloupnout se z něj silnější než kdy dřív.

Brzy na všech vašich platformách a také tady na blogu. Pokud vás podcast zajímá a nechcete si nechat ujít jedinou epizodu, zapište se zde.

Co mám pro vás ostatní? No, podcast O těhotnění, samozřejmě. Ruku na srdce, vy nemáte ve svém okolí lidi, kteří řeší otěhotnění? Chcete se s nimi dál vídat, ale máte děti? Chcete se s nimi o jejich situaci bavit, naslouchat, pomoct, ale nevíte, jak do toho? Pak je podcast i pro vás. Protože vám to není jedno, protože se vás to taky týká. Protože v době, kdy v každé třídě je aspoň jedno dítě ze zkumavky už prostě neplodnost nemůže být tabu.

To dává smysl. Chci vědět o podcastu.

Klára Domlátilová
je průvodkyně na cestě k dítěti, arteterapeutka a po deseti letech snažení také máma. Celý její příběh si přečtěte zde.