Podcast O těhotnění 12: Boj s genetickým dědictvím – Eva Špačková Neuvirtová

12. díl podcastu s Evou Špačkovou Neuvirtovou si pusťte zde.

Eva je dnes šťastnou maminkou ročního chlapečka. Už od puberty o sobě věděla, že má vrozenou genetickou vadu, která jí může cestu k dítěti komplikovat.

Dětství s postiženým bratrem

V našem posledním podcastovém dílu se s vámi Eva otevřeně podělí o své osobní zkušenosti s genetickým dědictvím v rodině. Sdílí svůj příběh o dětství s bratrem postiženým kombinovaným postižením a objasňuje možné dopady dědičné dispozice, která se v její rodině přenáší přes ženy, ale projevuje se pouze u chlapců.

Jaké jsou pro nás vyhlídky

Ve dvaceti letech bylo u Evy potvrzeno, že přenáší nemocný chromozom, a to s sebou neslo riziko, že pokud by v budoucnu měla syna, pravděpodobně bude postižený.

Když se Eva potkala s Filipem a rozhodli se založit rodinu, museli pečlivě zvážit, zda jsou ochotni podstoupit toto riziko. Nakonec se společně shodli, že nechtějí přijmout možnost mít postižené dítě.

Těhotenství přirozenou cestou

Eva otěhotněla přirozenou cestou velmi brzy, ale bohužel se ukázalo, že očekávané dítě je chlapeček a zdědilo nemocný chromozom. Přerušení těhotenství pro ni bylo nejtěžší chvílí celé cesty za miminkem.

Následně se museli rozhodnout, zda pokračovat přirozenou cestou, nebo zvolit umělé oplodnění, které by umožnilo odhalit genetickou vadu před zavedením embrya do dělohy.

Přestože Eva uvažovala o pokračování přirozenou cestou, představa opakování bolestivého rozhodnutí pro interrupci byla pro ni nepřijatelná, a tak se rozhodli pro IVF.

Umělé oplodnění a genetika

Může se zdát, že umělé oplodnění nabídne jednodušší cestu, ale to se v tomto případě nestalo. Po zdlouhavé a neúspěšné cestě v péči IVF centra se Eva s Filipem rozhodli změnit kliniku. Na nové klinice nejenže vše postupovalo rychleji, ale i prostředí bylo přívětivější.

  • Jak velký prostor pro zázrak nechává reprodukční medicína?
  • Jaké všechny nástrahy skýtá?
  • A jak dokáže ozdravit naše genetické dědictví?

    To všechno a mnohem víc se dozvíte v našem rozhovoru zde.

Díky, že nás posloucháte.

Chcete-li dostávat mailem zprávy o každé další epizodě podcastu O těhotnění, ⁠zapište se zde⁠.

Autorka podcastu, Klára Domlátilová, je průvodkyní na cestě k dítěti a arteterapeutka. Můžete se s ní spojit na ⁠⁠klaradomlatilova.cz⁠⁠ Tam se také registrujte zdarma do kurzu ⁠⁠Netlač řeku, teče sama⁠⁠, který vám pomůže zůstat nad vodou i v rozbouřené řece netěhotnění.

Klára Domlátilová
je průvodkyně na cestě k dítěti, arteterapeutka a po deseti letech snažení také máma. Celý její příběh si přečtěte zde.