Podcast O těhotnění 10: První dítě umělým oplodněním, druhé přirozeně – Evi Sasínek

10. díl podcastu O těhotnění s Evi Sasínek

Evi Sasínek je mámou dvouleté holčičky, pro kterou podstoupila umělé oplodnění. Dnes je však podruhé těhotná, a to zcela neplánovaně a přirozeně.

Zralá na mateřství

Evi si od svých 17 let připadala zralá na mateřství a také byla přesvědčená, že je perfektně plodná. Když se pak se svým mužem v 26 letech začala pokoušet o miminko, byla velmi nemile překvapená, že to nejde hned.

Trochu jí uklidnilo, že podle definice neplodnosti není třeba první rok snažení ztrácet hlavu. Ale přesto jí už první měsíce vrtalo hlavou, v čem může být problém. Začínala být lehce zoufalá.

Podpora plodnosti

Už v té době Evi chodila na psychoterapii a řešila si vztahy s rodiči i partnerem. Touha po miminku nikdy nebyla primárním tématem terapie. Přesto dnes vnímá, že rozkrývání traumat a celkové ladění psychiky jí dalo do života i do mateřství tak moc, že to přesahuje téma neplodnosti.

Během prvního roku snažení nasávala mnoho různých přístupů k podpoře plodnosti. Od zkoumání své ženskosti až po úpravu stravy – od vynechání lepku, laktózy, kávy a naopak nasazení masa.

Asistovaná reprodukce

Po roce pokusů o přirozené otěhotnění už ale Evi ztrácela víru ve všechny tyto metody a rozhodla se pro vyšetření v centru asistované reprodukce. Z prvního vyšetření sice nevyšel úplně jednoznačný závěr, nicméně nějaký problém byl zjištěn na straně Evi.

Na cestě k větší lidskosti museli Evi s Honzou změnit kliniku. Díky lidskému přístupu a pocitu bezpečí se na druhé klinice mohli v klidu rozhodnout pro umělé oplodnění.

S Evi si povídáme o celém procesu IVF, o momentech, které byly snazší než předpokládala, i o těch, které byly zcela nad její síly. A dokonce se dostane i na etické a existenciální otázky spojené s umělým oplodněním.

Radost z úspěchu a šok z dalšího

Povídáme si také o radosti, kterou Evi zažívala od pozitivního těhotenského testu, přes narození své dcery téměř dva roky. Potom přišel zvrat. A to s dalším těhotenstvím, které přišlo neplánovaně a nečekaně. Co se dělo pak, se dozvíte v rozhovoru.

Díky, že nás posloucháte. Chcete-li dostávat mailem zprávy o každé další epizodě, ⁠zapište se zde⁠.

S Klárou Domlátilovou, autorkou podcastu a arteterapeutkou, se můžete potkat třeba v kurzu zdarma Netlač řeku, teče sama, který vám pomůže zůstat nad vodou i v rozbouřené řece netěhotnění.

Klára Domlátilová
je průvodkyně na cestě k dítěti, arteterapeutka a po deseti letech snažení také máma. Celý její příběh si přečtěte zde.