Když jsem pro vás dopisovala eBook Léčím se jídlem – Protikvasinková dieta, byl sychravý únor a mně se to všechno chtělo vzdát a zalézt do peřin. Právě v tu chvíli se u mého stolu v jedné karlínské kavárně objevila Štěpánka Zeithamlová.
Kde se vzala, tu se vzala, žena, která se dlouhodobě zabývá nejen stravou, ale celostním přístupem k lidskému zdraví. Sama si prošla těžkými zdravotními problémy, ale změnou životního stylu a mnohých nevhodných návyků se jí z nich nakonec povedlo dostat.
Dnes překypuje zdravím, pozitivní energii může rozdávat a taky to dělá – svoje životní poznání předává dál. Se svými klienty pracuje především metodami homeopatie a aromaterapie, ve kterých se postupem času vzdělala na odborné úrovni. Více o jejím příběhu si můžete přečíst zde.
Mně tehdy v tom úmorném únoru pomohla hlavně povzbudivým slovem a svým zářivým úsměvem. Když jsem za pomoci všech svatých i světských pomocníků eBook dopsala, dala jsem ho s rozpaky mezi prvními přečíst i Štěpánce. Nebyla jsem si jistá, co řekne na takovou klasickou metodu, jakou je dieta.
Její nadšená reakce mě povzbudila podruhé! I nad jeho stránkami jsme našly společnou řeč a mnoho témat, kde se naše filozofie a směřování prolínají. Tak jsem jí požádala o rozhovor, abyste z té její milé moudrosti něco měli i vy.
Při našem povídání mě zajímalo, jak se plísně a kvasinky dají ošetřit z pohledu celostního přístupu k lidskému tělu. Dostaly jsme se také k tématu celkové detoxikace organismu, kterou se Štěpánka dlouhá léta osobně i profesně zabývá. V neposlední řadě mě zajímal její názor na přípravu budoucích rodičů na těhotenství. Pokud vás některé z těchto témat taky chytlo, čtěte dál.
Přemnožená kvasinka je poměrně rozšířeným problémem, můžeme na něj pohlížet z hlediska čistě fyzického, ale i psychosomatického. Štěpánko, tvojí doménou je celostní přístup k lidskému zdraví. Setkáváš se i s kvasinkovými infekcemi a plísněmi ve své praxi?
S plísněmi a hlavně kvasinkami se setkávám nejen ve své praxi velmi často. Jsou přirozenou součástí našeho života. V přírodě kolem nás i v každém lidském organismu jsou kvasinky doma – na pokožce, na sliznicích i jinde. Za normálních okolností působí pozitivně, ale jakékoliv přemnožení kvasinek a plísní už zdaleka tak pozitivní není.
Přemíra kvasinek v organismu vždy souvisí s imunitním systémem, pokud by byl zdravý a silný, měl by si s plísněmi a kvasinkami umět poradit. Zaznamenal by jejich nárůst, zavčasu by vyslal svoje posly a ti by zlikvidovali každý útok na naše zdraví. Tomu tak dnes bohužel u mnoha lidí není. Imunitu má mnoho z nás oslabenou kvůli nejrůznějším fyzikálním a chemickým vlivům, ale málokdo si uvědomuje, že velkou roli v tom hraje také psychika.
Dá se vysledovat, s jakým typem psychických obtíží se přemnožená kvasinka u tvých klientů nejčastěji pojí a jak lze s psychikou v těchto případech pracovat?
Z psychosomatického hlediska v obecné rovině může kvasinková infekce pramenit z několika příčin. Jedním okruhem je potlačování vlastních potřeb a odmítnutí podporovat sám sebe. Dalším pramenem může být zlost nad nesprávným rozhodnutím a silné pocity roztříštěnosti. Často je na vině také výrazná frustrace a zlost, která nezřídka bývá potlačená a proto může zůstat nerozpoznaná. V neposlední řadě se kvasinky pojí také s náročností a nedůvěrou ve vztazích.
Plíseň může ukazovat také na stagnaci nebo neschopnost přirozeného posunu vpřed. Vidíte, že psychických příčin kvasinek a plísní je mnoho. Proto je nutné s každým člověkem pracovat individuálně a najít jeho specifické příčiny, které je potřeba odstranit
Jaké nástroje má v případě léčby kvasinek a plísní homeopatie a aromaterapie – dva obory, kterými se především zabýváš?
Z osobní zkušenosti i své praxe s klienty vím, že je potřeba se při léčbě kvasinek hlavně obrnit trpělivostí.
Při řešení kvasinkových a plísňových zdravotních problémů vždy sestavuji komplexní homeopatickou léčbu přímo pro konkrétního člověka. Z výše zmíněného výčtu příčin vyplývá, že každý jednotlivý problém má i svoje vlastní nástroje řešení.
V rámci individuální homeopatické léčby je nezbytné se zaměřit především na odstranění chronických onemocnění. Za chronický považuji každý stav, který se neustále opakuje nebo trvá déle než jeden měsíc. Může to být každý čtvrt rok se vracející rýma, každotýdenní zácpa nebo i neustálé útoky negativních nálad, ale třeba i jen zvýšená plačtivost nebo naopak necitlivost. I tyto příznaky ukazují na nedostatečnou funkci imunitního systému.
Aromaterapií v těchto případech podporuji především posílení imunity. Některé éterické oleje jsou zároveň vynikajícím dezinfekčním prostředkem, který brání šíření kvasinek a plísní. Konkrétně třeba při plísních na nohou doporučuji vytírat všechny boty octem s tea tree olejem.
Krom homeopatik a léčivých vůní pracuješ i se stravou. To, co já ve svém eBooku Léčím se jídlem – Protikvasinková dieta popisuji jako dietu, ty jsi nazvala hloubkovým detoxem. Jaké atributy má podle tebe opravdu dobrý detox?
Očista a detoxikace by měla být běžnou součástí našeho života. Očista je už třeba správné dýchání nebo normální vyprazdňování.
Kvasinky a plísně milují vlhko a temno. Časté procházky a hluboké dýchání jsou jedním z vynikajících prostředků na očistu těla, ale i mysli v rámci boje s kvasinkami.
Další oblast je právě to co jsi krásně popsala ve svém eBooku a to protikvasinková dieta, která vede k očistě trávicího traktu a potažmo celého těla. Tělo se během diety vyčistí, odejdou z něj toxiny, které zatěžují buňky a lymfu a tím podpoříme přirozenou cestou i funkci imunitního systému.
U kvasinek a plísní je jeden z největších problémů to, že se velmi často vrací. Jedna z příčin proč se jich nedaří zbavit je, že v těle zůstávají spory (výtrusy), které slouží k nepohlavnímu rozmnožování plísní, a tím dochází k recidivám. Skvělé na protikvasinkové dietě je, že se tělo díky ní vyčistí i od těchto sporů, plísně se nemohou dále množit a přestanou se vracet.
Jaká konkrétní opatření bys při celkové detoxikaci doporučila?
V mém pojetí je dobrá detoxikace velmi široký pojem. Nestačí tedy omezit jídelníček, nastolit dietu nebo půst.
Jednou ze zásadních očistných procedur je pravidelný a dostatečný pohyb. Měl by to být pohyb spojený s hlubokým dýchání a s pocením. Pocení je totiž vynikající prostředek, jak si očistit tělo od toxinů přímo prostřednictvím kůže.
Správné dýchání zase odvádí z těla oxid uhličitý a přivádí kyslík, což je další očistný proces, kterému málokdo z nás přisuzuje jeho skutečnou váhu.
Často se u klientů setkávám s povrchním, nesprávně vedeným nebo nepravidelným dýcháním. Pro prohloubení dechu doporučuji sport v podobě jógy, čchi-kung a taiji.
Poslední dvě jmenovaná cvičení sama provozuji a nemohu dopustit na výsledky především v oblasti dýchání. Pokud by vám vyhovoval dynamičtější sport, můžete třeba kondičně běhat nebo si dělat svižné procházky. Nejdůležitější je vybrat si pohyb, který děláte rádi a bude vás opravdu bavit dlouhodobě.
Detailněji se se správným dechem můžete seznámit v mém eBooku Nadechněte se z plných plic. Je na mých stránkách volně ke stažení. Techniky v něm popsané vám pomohou zbavit se problémů spojených s bronchitidami a zápaly plic nebo právě kvasinkovými a plísňovými onemocněními.
Další velmi důležitou součástí detoxikace je také zmiňovaná práce s psychikou. I v této oblasti můžeme ledacos zatěžujícího vyčistit a „pustit“. Pro zpracování nezpracovaných traumat a těžkých situací z minulosti hojně využívám homeopatii, která má k tomu skvělé nástroje.
Kvasinková infekce postihuje často také kojence. Tam je léčba předpokládám ještě trochu složitější. Co bys doporučila maminkám, které kvasinku u svého dítěte zjistily?
Především je nutné pochopit, že kvasinky se u dítěte nevzaly samy od sebe. Pokud maminka trpí na kvasinky nebo plísně, tak je velká pravděpodobnost, že kojenec na ně bude minimálně velmi náchylný. Úplně nejvhodnější by bylo, pokud by se maminka vyléčila ještě před početím dítěte. Pokud k tomu nedošlo a objeví se kvasinky nebo plísně u miminka, tak je nezbytné léčit oba – dítě i matku najednou.
Tomu rozumím. Sama takovou detoxikací procházím. Vnímám to jako velmi komplexní a dlouhodobý proces. Jak bys ty viděla ideální přípravu ženy na těhotenství?
Čistě teoreticky by budoucí maminka neměla mít žádná chronická onemocnění jako například bronchitidy, časté rýmy, záněty močových cest, ale ani výkyvy nálad, smutky, vzteky. Ideálně by měla být žena před početím úplně zdravá. Je to ale samozřejmě hypotetický stav, protože vše je v pohybu a neustále se mění, proto i pojem dokonalé zdraví je relativní.
Je velmi důležité, aby žena před početím vyřešila co nejvíce svých zdravotních problémů a dále harmonizovala svůj organismus. Záměrně uvádím organismus, protože tím mám na mysli nejen tělo, ale i psychickou, emocionální stránku. Pokud je rovnováha nastolena, dá se pak drobné vychýlení z ní celkem snadno regulovat třeba zmíněnou úpravou stravy.
Jakou úlohu hraje v tomto procesu muž – budoucí otec? Často je jeho role omezována na nositele genetické informace a zkoumá se u něj jen kvalita spermií. Je jeho zdraví pro početí důležité i v jiném směru?
Možná hodně z vás bude překvapených, ale zdraví budoucího tatínka před početím považuji za stejně důležité jako u maminky. Vždyť děťátko vzniká spojením vajíčka a spermie. Logicky je stav spermií přímo závislý na zdravotním stavu muže. Takže to, co před početím doporučuji pro maminky, bych doporučila stejnou měrou i tatínkům.
Mnoho mužů však svou důležitost v procesu ignoruje a žena tak přejímá zodpovědnost za zdraví nejen svoje, ale celého páru a potažmo celé rodiny. Do určité míry je to možné.
Žena často také připravuje stravování v rodině a tudíž tím může pozitivně ovlivnit i zdraví svého muže. Je ovšem ideální pokud muž sám pochopí, jak je jeho role důležitá a zapojí se do procesu očisty vědomě.
Máš z poslední doby nějaký objev v oblasti zdraví, který bys chtěla na závěr poslat dál?
V jednom odborném článku jsem se dočetla, že naše tělo je nastavené tak, že se může dožít až 140 let. Když se nad tím zamyslíme, naše tělo se skládá z množství buněk, které se opravdu neustále obnovují. Bylo dokonce vědecky potvrzeno, že se obnovují i nervové buňky a to i ve vyšším věku. Pro mě je to jasný signál.
I to je důvod proč začít s detoxikací a harmonizací organismu co nejdříve. Nejlépe hned teď!