Vize – první krok ke zdraví

Do léta na tom zamakám:

 • Zhubnu 10 kg.
 • Zmizí mi ekzém.
 • Přestanu mít kvasinkový zánět.

Také si stanovujete takové cíle?

Pojďme se podívat, jak to udělat jemněji a funkčněji.

Léta jsem snila o tom, že konečně pominou mé problémy s přemnoženou kvasinkou, rozhašeným trávením a mizernou imunitou. Léta (celkem 9) jsem chtěla miminko, ale nešlo nám počít. Léta jsem hledala, kde je „problém“, místo abych vykročila na cestu ke zdraví.

Odhodlat se k opravdové změně svého životního stylu mi trvalo tak dlouho především z jednoho důvodu. Neměla jsem vizi zdraví. Opravdovou vizi, za kterou bych se mohla vydat, ale jen zvětšující se kupu problémů. Což znamenalo jen obrovský tlak na sebe a žádné světlo ve tmě.

Vzala jsem to střevem a hlavou.

Během těch let jsem postupně vyzkoušela všechny možné cesty, jak své zdraví posílit. Změnila jsem stravu a přestala jsem být závislá na cukru. Vyživila jsem své tělo a to začalo podporovat mou mysl. Místo úzkostí a depresí jsem začala vidět, že to jde a půjde!

Brala jsem to i z opačné strany, ze strany psychiky. Vyzkoušela jsem různé druhy terapií a to hlavní, co jsem si z nich odnesla byla schopnost doplnit své vyprázdněné zdroje, přestat na sebe tlačit a důvěřovat životu, že mě vede správně.

To vše se nakonec propojilo a přišlo k nám i vytoužené miminko, ale o tom zase jindy.

vize zdraví

vize 2020

Co je to vize zdraví?

Při stanovení vize nejde ani tak o podrobný plán se všemi kroky. Ten mnohdy vůbec mít nemusíme, často ani nemůžeme, protože tak daleko prostě nedohlédneme. Vize je pro nás pouze určení cílového stavu.

Vizi si můžete napsat, ale třeba i nakreslit. Můžete si vypracovat celý vision board tak, jak jsem to poslední roky začala dělat já. To je vize se vším všudy – kresby, vystříhané obrazy, texty vlastní i přejaté, ale hlavně emoce.

Vize na vás má působit přesně tak, jak se v cíli své cesty chcete cítit. Tím vás bude pozitivně motivovat a nabíjet energií.

Vizi je žádoucí si stanovit před jakoukoli změnou v životě. Říká se, že stanovení si vize je první krok k úspěchu, tak pojďme na to.

Vezměte si tužku a papír a následujte jednoduchý návod, který dávám svým klientům hned v úvodu kurzu Luxusní očista: Měsíc bez cukru.

Začněte spontánně a jednoduše

Začněte zodpovězením následujících otázek. Moc nepřemýšlejte, jen odpovězte. Pár slovy nebo jednoduchou větou. Odpovědi si zapište.

 • Proč chci změnu?
 • Co mi má přinést do života?
 • Jak se budu cítit, až cíle dosáhnu?

Pište dál a držte se 3 pravidel

 1. Pokračujte podrobněji a sněte odvážně. Nedávejte si cíle jako ‚Zhubnu 10 kg. Zmizí mi ekzém. Přestanu mít kvasinkový zánět.‘ Takto formulované cíle mohou být velmi stresující, pokud se nám jich nedaří dosahovat přesně v takové míře, jakou jsme si stanovili.
 2. Přestaňte se orientovat na svůj problém. Zkuste si vysnít své zdraví a spokojenost ve velkém. Jaký život si představujete se svých nejodvážnějších snech? Jak se cítíte ve svém těle? Jak je vám na duši?
 3. Formulujte si svůj cíl pozitivně. Tedy žádné ‚Nebolí mě klouby.‘ Ale třeba ‚Mé tělo září zdravím a já se v něm raduji z každého nového dne.‘ Použijte svá slova a formulujte věty v přítomném čase. To je velmi důležité. Zkuste se vžít do toho, že ten stav zdraví a spokojenosti už je tady. Dovolte si to prožít a užijte si emoce, které s tímto vědomím přichází. Zapište si je.

Dejte si vizi na oči

Důležité je, mít vizi zdraví na očích. Vracet se k ní, číst si ji klidně každý den. Ideálně si ji vizualizovat – namalovat, nalepit, prohlížet si ji a vžívat se do pocitů, které vám přináší. Takto vás bude motivovat a připomínat, proč jste se do životní změny pustili.

vize zdraví

vize 2023

Nebuďte na to sami

Už svou vizi zdraví máte, ale nechcete na změnu být sami? To se nedivím. Mým největším strašákem před změnou stravy bylo právě to, že na dietu zůstanu sama a neudržím svou motivaci ani týden. Tehdy bych ocenila návod a pomocnou ruku.

Proto jsem pro vás vytvořila program Luxusní očista: Měsíc bez cukru, kde krok za krokem začněte léčit svoje tělo i mysl.

Kurz je právě pro vás pokud chcete

 • nastartovat imunitu
 • vyřešit chronické záněty
 • zatočit s přemnoženou kvasinkou
 • obnovit zdravé trávení
Klára Domlátilová
je průvodkyně na cestě k dítěti, arteterapeutka a po deseti letech snažení také máma. Celý její příběh si přečtěte zde.