Životní energie a 4 tipy kde ji brát

Začaly mě bavit živé rozhovory v online světě. Vysílám je teď nepravidelně na své fb stránce Čistírna těla i mysli. Dejte tam jednoduše like, jestli se chcete potkávat s námi. Minulý týden jsem si povídala s Monikou Sedláčkovou o životní energii a jejích zdrojích.

Monika je somatická koučka, lektorka prožitkového intuitivního tance, zakladatelka projektu Žijte sebe, psycholožka a nadšenkyně do propojení těla a mysli. Při prožitkovém koučování a tanci vede lidi k nacházení odpovědí přímo ve svém srdci.

Kdo nemáte facebook, na celý hodinový záznam rozhovoru s Monikou se teď můžete podívat na mém you tube kanálu.

Proč je téma životní energie teď tak důležité?

Tak za prvé: Vnímám, že teď s doznívající pandemií je to opravdu téma číslo jedna u mě i mých klientek. Je cítit, že nás to všechny přeci jen zmohlo. I když jsme třeba prošli krizí se vztyčenou hlavou a ustáli výzvy se ctí. Teď doléhá únava.

Je to normální proces. Organismus se aktivuje při krizové situaci, zmobilizuje síly a zvládne projít zkouškou. Pak přijde zákonitě odliv energie a potřeba odpočinku.

A za druhé: Odpočinek nás v létě prostě nemine. Ať už budete u moře, u rybníka, v Chorvatsku na české chatě, u nějakého odpočinku se během následujících měsíců určitě přistihnete. Léto má prostě línou energii. A není třeba se tomu bránit. Stačí jen natáhnout ruku po plodech, které během jara uzrály a užívat si jich.

Kombinace těchto dvou důvodů mě vede k tomu, ještě mocněji vás podpořit v tom, abyste letošní léto opravdu vědomě a hluboce odpočívali.

Jak ten hluboký odpočinek dělat?

Jak si skutečně odpočinout, když…

  • Když jste ještě rozjetí z celého toho virového kolotoče?
  • Když vám víří hlavou všechny úkoly, na které pro samou karanténu nedošlo?
  • Když plány na léto selhávají a my nevíme, co bude dál?

S Monikou vám v rozhovoru dáváme pár tipů, jak relaxovat opravdu účinně a nasyslit si energii i do zimních měsíců nebo na dobu, kdy ji zase ze dne na den budete potřebovat vytáhnout jako králíka z klobouku.

Čtyři mé nežhavější tipy, jak na životní energii

Životní energie pro mě už dnes není jen prázdný pojem. Vnímám ji jako dokonalou souhru fyzické a psychické energie. Jako to nejvzácnější, co v životě máme. A o co je třeba se také starat.

Životní energie je pro mě silný vnitřní pocit, že chci a že můžu. Že se mi chce do toho, co dělám, ať už je to zrovna cokoli. Radost, kterou cítím i v těle.

Nevnímala jsem to takhle vždycky. Vlastně jsem léta netušila, jak bych vůbec něco takového mohla cítit. Vnímala jsem svou energii při nejlepším na nule. A omlouvala jsem si to tím, že je to přeci přirozený stav, takový dietní průměr. Doufala jsem, že to nepůjde moc dolů a nevyžadovala jsem, aby to šlo extra nahoru.

Netušila jsem, kde energii dočerpávat. A nemyslela jsem si, že vůbec můžu, že na to mám právo.

1 Máte na energii právo!

Pokud vydávám, musím přijímat! Ale (obzvlášť my ženy) na to přijímání hodně zapomínáme. Jsme tu pro druhé stále dokola a sebe necháváme na posledním místě.

Taky jsem to tak měla, myslela jsem, že se to ode mě očekává, vyhovět všem se vším a hned. Dojela jsem až na doraz právě ve svých zdrojích, až do úplného vyčerpání. Až v tu chvíli jsem pochopila, že takhle to dál už nemůžu dělat. Jak to máte vy?

Můj tip: Zkuste si večer uvědomit, jak se cítíte. Všechno jste zvládla, celý den jste jela na plný plyn? Jaký je váš pocit z tohoto dne? Jestli jste nabitá energií a radostí z toho, jak jste den plodně využila, je to ok. Pokud jste vyřízená a nemáte už energii na nic než padnout do postele, pak jste na sebe zapomněla.

2 Dejte sebe na první místo.

Právě přesvědčení, že musíme v první řadě makat pro druhé – v práci, v domácnosti, v rodině – nás úplně odpojuje od sebe samých, od vnímání svého těla, svých hranic a od svých přirozených zdrojů. Je to hlavní překážka, kterou potřebujeme ve své hlavě přenastavit, abychom vůbec nějakou energii mohli začít načerpávat.

Můj tip: Najděte si denně čas na sebe a dělejte pár desítek minut něco, u čeho opravdu relaxujete. Ne to, co je nějak prospěšné okolí. Dovolte sami sobě to, co potřebujete udělat jen pro sebe.

Pro mě to bylo dlouho jen ležení, koukání na filmy. Bála jsem se, že to tak budu mít navždy. Že už se mi nikdy do ničeho jiného nebude chtít. To bylo období úplného vyčerpání. Dneska spíš sáhnu po knížce a užiju si ráno v posteli s knížkou, pak vstanu a přirozeně se mi chce do dalších věcí. Netlačím na sebe a to mně dobije baterky.

3 Netlačte na sebe.

Pokaždé je mi zdrojem něco jiného. Nemám na relaxaci univerzální recept ani pro sebe, ani pro vás. Někdy je to odpočinková knížka nebo krátká meditace zaměřená do těla. Někdy je to výlet do hor a koupání v horském potoce, jako zrovna před pár dny.

Studená voda je pro mě nádherný zdroj. Ale nejsem z těch, co doporučí každému lézt do ledu. Není třeba na sebe tlačit. Ani já v tom na sebe netlačím.

Můj tip: Začněte v horkých dnech třeba jen krátkou studenou sprchou na nohy a ruce. Uvidíte, jak vás to osvěží. Tělo si musí dojít do stavu, kdy se mu pro svůj nový zdroj bude chtít sáhnout, kdy už na to bude připravené. Netlačte na sebe. Poslouchejte své tělo.

4 Nevyčítejte si to!

Dřív jsem si každý odpočinek vyčítala, nebyla jsem schopná relaxovat bez pocitu viny. Vím, že to tak má mnoho žen i mezi mými klientkami.

Můj tip: Pokud jste na tom podobně, začněte pomalu, najděte si ty svoje zdroje. Léto je na to ideální čas. Užijte si každou vteřinu odpočinku všemi svými smysly. Uvědomte si, jak vám léto voní, jak chutná, jak zvučí, jak vypadá a sáhněte si na něj. Díky tomu se vám ze chvil odpočinku stane nekonečný zdroj energie na chvíle, kdy ho budete potřebovat. Stačí pak jen zavřít oči a vybavit si ho.

Takzvané zdrojování je to první, co ve svých kurzech, e-boocích a videích učím všechny, kdo tomu naslouchají. Je to to první, co ve svém seberozvoji potřebujete udělat. Naučit se pracovat se svými zdroji. Pak teprve můžete vykročit na další objevnou cestu svým životem.

Pro začátek si udělejte ledový čaj a pusťte si náš rozhovor s Monikou. Nabídneme vám nástroje, jak odpočívat opravdu plně.

Klára Domlátilová
je průvodkyně na cestě k dítěti, arteterapeutka a po deseti letech snažení také máma. Celý její příběh si přečtěte zde.