Instantní recept na stresík, strašíky a lpěníčko

Pojďte se dnes kouknout, jak si pomoct i v náročných obdobích od takzvaného stresu, který je jen další formou strachu, že nejsme dost báječní, a lpění na tom, abychom byli.

Ležím na zemi, uvolňuji své oči, cítím, kolik napětí a kontroly v nich nosím. Kolik lpění na výsledcích veškeré mé činnosti. Jak moc bych chtěla, aby to všechno vyšlo. Všechno se to koncentruje v očních bulvách.

Strach z toho, že selžu, že nebudu dost skvělá v tom všem, co mám za úkol. Nedokážu vydělat dost peněz, být u toho milá a rozdávat energii ostatním, naklidit byt a napéct na Vánoce. Všechna ta tíha se hromadí v mých očích.

Pouštím to napětí!

Nechávám oči padat, kam ony sami chtějí. Koulí se hlavou jako dvě skleněnky. Přestávám kontrolovat, přestávám se bát a řídit vše ve svém životě. Napětí povolí, vlna uvolnění se rozlije po celém mém těle.

Takhle nějak jsem objevila meditaci Přijetí.

Jako malá jsem meditovala každou noc.

Vždy, když jsem nemohla usnout. Tehdy jsem nevěděla, že se tomu říká meditace, jasně, že ne. Jen jsem se tak strašně bála bubáků, kteří navštěvovali moje sny. Všimla jsem si, že když na ně myslím, nabývají obřích rozměrů, strašlivých výrazů i nelidské krutosti. Vlastně právě díky nim jsem se naučila myšlenky vypínat.

Když jsem se dost uvolnila v těle, myšlenky se rozestoupily a já najednou cítila zvláštní stav, že já jsem vším a všechno je mnou. Až mnohem později jsem zjistila, že tomu stavu mystici říkají jednota. A ještě později jsem přišla na to, že to není žádná mystika, jen obyčejné přijetí toho, co je teď.

Není to žádná mystika.

Přijetí a jednota není nic mimo náš běžný svět, nic kvůli čemu se musíte zavřít do jeskyně a meditovat až do úplného vyvanutí. Můžete to zažít hned teď, v tomto vašem životě s tím vším, co právě obsahuje. Jste na to dost duchovní, na to vemte jed.

Stačí jen uvolnit tělo, nechat pozornost klouzat všemi jeho částmi a uleví se vám od myšlenek, které přinášejí strach, lpění i stres do vašich běžných situací.

Vnímám meditaci jako nástroj pro současného člověka tak potřebný a přitom je stále obestřena závojem esoteriky, mystiky a nadpřirozena. Fuj! Pryč s ním.

Je to jednodušší než myslíte.

Meditace, která využívá pozornosti vedené přímo do těla, je také mnohem jednodušší než se jen snažit na nic nemyslet, to nám většinou moc nejde. Když už v mysli uděláte kousek místa, zase se tam myšlenky nacpou. Můžeme to ale obejít a nakrmit mysl takovými myšlenkami a obrazy, které ji zklidní automaticky.

TIP Jak na to?

  • Tak jak teď jste si zavřete oči a uvolněte oční bulvy.
    Představte si je jako dvě skleněnky, které se volně koulí hlavou.
  • Vnímejte, která část vašeho těla si žádá pozornost a zaměřte se na to místo.
    Upozorňovat na sebe může třeba tepáním, tlakem nebo teplem, které v ní cítíte.
  • Uvědomte si svůj dech a chvilku do toho místa volně dýchejte.
    Nijak hluboce, jen tak, jak to teď jde.

Dělejte toho cvičení kdykoli a kdekoli budete mít pocit, že je toho na vás dnes moc.

Stáhněte si Artemeditaci Přijetí a já vás meditací provedu. Svým hlasem vám pomohu dostat pozornost do celého vašeho těla. Uvolníme napětí, které se v něm nahromadilo a stres, strašík i lpěníčko se vzdají a budou žadonit o milost.

Jako bonus si zážitek z meditace budete moci namalovat a vystavit na místo, kde vás stres přepadá nejčastěji. Ukážu vám jak na to.

Užijte si krásný a skutečně klidný advent! Vaše Klára

Klára Domlátilová
je průvodkyně na cestě k dítěti, arteterapeutka a po deseti letech snažení také máma. Celý její příběh si přečtěte zde.