Když vzteky maluju aneb jak arteterapie pomáhá vyjádřit emoce

Míváte silné negativní emoce, se kterými si nevíte rady? Panický strach, nával nenadálého smutku, nezvladatelný vztek i na své nejbližší. Dostavují se ve chvílích, kdy byste je raději vůbec neměli? Asi není třeba omílat stokrát omleté moudro, že emoce je třeba vyjadřovat, nikoli zadržovat.

Ale to se lehko řekne…

Já se až teď v dospělosti učím brečet, když je mi do breku, naproti tomu i se smát se na celé kolo, tančit a vejskat, když mě popadne nadšení. Učím se uvědomit si strach, prožít ho a pak mu jít v ústrety. Konečně své emoce přijímám, i když jsou nepohodlné a nepěkné.

Jenže jak zacházet se vztekem?

Vztek je v tomto ohledu trochu tabu. Vybíjet si vztek na ostatních není přijatelné, ventilovat vztek na veřejnosti je nevhodné, ničit si vzteky domácnost je přinejmenším neekonomické. O tom jak vztek vyjádřit a přitom nezranit, nezničit a nediskreditovat se je tento článek a video, ve kterém nabízím jednoduchou a hravou techniku, jak vyzrát na vztek.

Před pár dny skončil první běh arteterapeutického kurzu Otevřená životu, jímž pod mým vedením prošlo deset úžasných odvážných žen, které se potýkají s různými náročnými životními situacemi, ať už je to

 • příliš dlouhá cesta za dítětem,
 • dlouhodobě podlomené zdraví,
 • nebo snaha naplnit své životní poslání.

Společná těmto ženám je vůle ke změně a odhodlání hledat dveře tam, kde se zdá, že je jen neprostupná zeď. Hned v prvním týdnu jsme se s účastnicemi setkaly mimo jiných emocí i s jednou velmi silnou. No jistě – se vztekem – na sebe sama, na své blízké i na osud.

V situaci, kdy dlouhodobě o něco usilujeme a ono se to nedaří, vztek krůček po krůčku napochoduje do našeho vnitřního systému. Někdy se probudíme vzteklí už po ránu, někdy si skryté agrese nevšimneme dlouhé dny a týdny, ale potom udeří o to větší silou v nejméně vhodnou chvíli.

Práci se vztekem, stejně jako s jinými emocemi, se můžeme naučit. Nemyslím tím ho potlačovat, není totiž kam ho potlačit, když se u vás jednou zabydlí a vy se ho snažíte dusit, čeká ve stínu na svou příležitost a věřte, že on si ji vždycky najde. Váš vnitřní pohár se plní, až nakonec přeteče.

Jak nám s emocemi může pomoci arteterapie?

Arteterapie je zjednodušeně řečeno léčivé malování. Výtvarné tvoření – kreslení, čmárání, malování nebo modelování hlíny – může být léčivé především pro vaši psychiku, může vám pomoct

 • na cestě poznání sebe sama,
 • doplnit vaše vyčerpané zdroje,
 • vypořádat se s obtížnými emocemi
 • nebo projít náročnou životní situací.

Vím, že malovat může být pro mnohé z vás velká výzva. Často nám přístup k malování a kreslení zablokovaly paní učitelky při pohledu na naše první pokusy už na začátku školní docházky slovy jako: ‚Tak z tebe umělec nebude.‘ ‚Kdybys to aspoň neměla tak upatlaný.‘ nebo ‚Vidíš na tabuli toho ptáčka, vezmi si nový papír a začni znovu.‘

Také máte v paměti nějakou takovou hlášku?

Přitom právě výtvarný projev je jeden z nejpřirozenějších tvůrčích projevů člověka už odpradávna. Stejně jako pravěký člověk dokázal vymalovat obrovské stěny jeskyní, malé děti malují s takovým zápalem a nadšením, že jim to mnohdy závidíme, mají u toho takovou radost.

Jak si vrátit výtvarné tvoření zpět do života?

S nároky, které nám během let na malování nakladli rodiče, učitelé a potom i my sami, jsme se připravili nejen o krásnou relaxační zábavu, o jednu z nejpřímějších možností sebevyjádření, ale také o úžasný nástroj sebepoznání a sebeléčení.

Nevěšte štětec na hřebík, dveře k malování pro vás nejsou zamčené navždy.

Mám pro vás jednoduchou techniku, jak se k němu zase vrátit, náramně si to užít a ještě si vybít vztek. 3v1, to už stojí za úvahu! Technika je instantně použitelná v každodenních situacích, a není na ni potřeba nic víc než novinový papír, tužka a čtvrt hodinka času. Vrátíte se při ní do dětských let a budete prostě čmárat.

Pusťte si video o práci se vztekem, které jsem natočila tak nějak navíc během prvního týdne kurzu Otevřená životu. Byla to spontánní akce, i můj telefon se choval velmi spontánně a vztekle zaostřoval na vše, co se pohnulo, asi taky upouštěl páru.

Pokud vás tvoření bavilo, prozkoumejte, jak si můžete léčivým malováním ještě více pomoct v on-line kurzu Otevřená životu, který začne opět 1. května 2019.

Klára Domlátilová
Jsem arteterapeutka, lektorka umění a průvodkyně žen na cestě. Ukazuji lidem, jak si mohou malováním pomoct k větší psychické pohodě. Arteterapie mi pomohla se vyrovnat s tím, že stále ještě nejsem mámou, ani po sedmi letech snažení. Ukázala mi cestu z úzkostí, kterými jsem trpěla už od dětství. Ukotvila mě v radosti z toho, co je teď. Mým posláním je předávat své poznání vám, kdo toužíte nacházet ve svých životech „můžu“ a nepodléhat „musím“. Jsem autorkou on-line programu Otevřená životu a také eBooku Léčím se jídlem - Protikvasinková dieta. Celý můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Co si počít, když počít nejde?

  Nevíte? Stáhněte si e-book zdarma.